top of page
ayca_bio.jpg

Biyografi

1985 yılında, Edirne’de doğan Ayça Aytuğ, piyano eğitimine 1996 yılında Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda, Öğr. Gör. Olga Hasanova ile başladı. 2003 yılında MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuvarı Prof. Hülya Tarcan’ın sınıfına kabul edilerek, Lisans, Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlik Programlarını burada tamamladı. Mezuniyetinin hemen ardından BIPA 2006 ‘Birmingham International Piano Academy’ye burslu olarak kabul edildi. John Lill, Prof. Malcolm Wilson, Tschaikovsky Yarışması finalistlerinden Robert Markham ve Victor Sangorgio ile çalıştı. Judith Uluğ, Boris Bloch, Rolf Plagge, Stephen Kovacevic’in ustalık sınıflarına katıldı.

 

Yurt içi ve yurt dışında solo ve oda müziği konserleri veren Ayça Aytuğ, 2003 yılında Moskova Genç Müzisyenler Festivali’nde, Moskova Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde F. Chopin’in 1. Piyano Konçertosu’nu seslendirdi. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında, Yıldız Saray Tiyatrosu’nda Sultan V. Mehmet Reşad’a ithaf edilen Türk Kapriçyosu’nu ilk defa seslendirdi. 2011 yılında Amerikalı besteci D.R. Gillingham’ın “Double Star” adlı eserini -Klarinet, Piyano ve Üfleme ve Vurma Çalgılar için Konçerto- Barış Yalçınkaya (klarinet) ile Türkiye’de ilk defa icra etti. 2013 ve 2014 yıllarında J. Galway Flüt Festivali’ne davet edilen Ayça Aytuğ, Denise Bouriakov, Juergen Franz, Andrea Griminelli, Marina Piccinini ve Aslıhan And ile konserler verdi. 2014 yılında Hamburg’da Davide Formisano ve Juergen Franz’ın gerçekleştirdiği ustalık sınıfına davet edildi, Davide Formisano ve Juergen Franz ile konser verdi.
 

2017 yılının Ekim ayında Lambert Yayınevi tarafından L. van Beethoven“İlk Dönem Piyano Sonatları” başlığıyla kitabı basıldı. 2018 yılının ağustos ayında Seçme Eserler ve Çalışma Yöntemleriyle Piyano Eğitimi-1,  2020 yılının mart ayında Seçme Eserler ve Çalışma Yöntemleriyle Piyano Eğitimi-2 isimli piyano metodu Müzik Eğitimi Yayınları tarafından basıldı. Prof. Dr. Seyit Yöre ile birlikte Osmanlı’nın Yeni Müziği, Piyano Yapıtları ve Şarkıları’nı içeren Bir Çiçeğim Adım Lale başlıklı CD çalışması A. K. Müzik tarafından yayınlandı. Bu proje kapsamında TRT Radyo 3 “Radyo3 Atölyesi” ve Radyo “allaturca2001” programlarına katılan Ayça Aytuğ’un “Osmanlı’dan Çoksesli Müzik Tınıları” başlıklı resital serileri devam etmektedir. 2020 nisan ayından itibaren YouTube sosyal platformunda yayınlanmaya başlayan “PİYANO EĞİTİMİ” videolarını bir akademisyen olarak Türkiye’de ilk defa hazırlayıp sunan Ayça Aytuğ’dur. Bu derslere özel olarak hazırladığı “Ayça Aytuğ ile Piyano Eğitimi” metodu ise 2020 haziran ayında Müzik Eğitimi Yayınları tarafından basılmıştır.
 

2020 temmuz ayında profesörlük kadrosuna atanan Ayça Aytuğ, MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda öğretim üyesi olarak görevini sürdürmektedir.

bottom of page